Klasztor Sióstr Bernardynek w świętokrzyskim

Opisując dział związany z zabytkami sakralnymi w naszym kraju nie można pominąć regionu świętokrzyskiego, gdzie jest cała masa rozmaitych obiektów naprawdę wartych odwiedzenia. Wśród ciekawie prezentujących się budowli należy zwrócić szczególną uwagę na Klasztor Sióstr Bernardynek.
Jego założycielem był prawdopodobnie Władysław Jagiełło a cała historia związana jest przede wszystkim z butla z tlenem medycznym postacią rycerza króla, a więc legendarnym Wacławkiem. Z opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie wynika, że to on został obdarowany przez króla ziemią jako w nagrodę za swoją odwagę oraz wierność władcy. We wsparciu udzielonym przez Benedyktynów stworzył on niewielką świątynię. Obiekt powstał z drewna i był to kościół z dekoracyjnym ołtarzem, a na nim znajdowała się figurka świętej Katarzyny męczennicy. Jakiś czas później to samo miejsce zostało przeznaczone pod budowę kościoła, ale już murowanego. Był to budynek wybudowany przez Jana z Rzeszowa, który powstał z kamienia ozdobnego i stworzono go na chwałę Trójcy Przenajświętszej. To także z jego polecenia powstał klasztor ufundowany dla ojców Bernardynów. Była to budowla gotycka.
Dwa lata po postawieniu obiektu został on konsekrowany, a z czasem zaczął pełnić funkcję obiektu sakralnego kultu Patronki – świętej Katarzyny. Musimy dodać też, iż w 1535 roku doszło do pożaru, w ramach którego budynek doszczętnie spłonął. Jedyne, co udało się zachować to wyłącznie figurę Świętej. Ostatecznie kościół odbudowano i nowym miejscem kultu można było cieszyć się już parę lat później.