Kościół klasztorny w Sulejowie


Do najpiękniejszych obiektów sztuki sakralnej zaliczyć należy między innymi cudowny kościół klasztorny w Sulejowie. Został on uznany za jeden z wiodących zabytków, który może śmiało pochwalić się niebanalnym wyglądem. To wyjątkowo imponujący budynek, jaki uchodzi za jeden z najlepiej zachowanych w swoim stylu.
Ogólnie Sulejów uznawany jest za najbardziej wzniosłe cysterskie opactwo warowne w naszym państwie, dlatego Polska śmiało może się nim pochwalić. Co do samego kościoła z kolei, to krążą rozliczne legendy, a najpopularniejsza z nich mówi o historii polowania Kazimierza II Sprawiedliwego. To on prawdopodobnie idąc za jeleniem oddzielił się od swych towarzyszy i wtedy usłyszał głos z nieba. Z opowieści przekazywanych z pokolenia na pokolenie wynika, że objawiający mu się Bóg nakazał mu stworzyć świątynie w miejscu, w którym właśnie się znajdował. I tak też Kazimierz II Sprawiedliwy został natchnięty do postawienia obiektu sakralnego. Obiecał sobie, że wolę odwiedzającego go Boga spełni i tak ostatecznie zrobił.
W Sulejowie powstał niewiele później kościół klasztorny, który został nazwany kościołem świętego Tomasza Kantuaryjskiego. Powstał on z wykorzystaniem przepięknego budulca jakim był piaskowiec szlachetny. Miało to miejsce w pierwszej połowie trzynastego stulecia. Systematycznie obiekt rozbudowywano na przestrzeni kolejny lat. Generalnie jednak powstała bazylika składająca się z trzech naw. Miała ona elegancki transept jaki pozwolił na zestawienie w sobie zarówno elementów stylu gotyckiego, jak i zawarcie w kompozycji stylu romańskiego.